S T A N O V Y

Spolku pro popularizaci jižních Čech

1. ZÁKLADNÍ USTANOVENÍ

1. Spolek pro popularizaci jižních Čech (dále jen Spolek) je dobrovolným sdružením osob, které se účastní činnosti Spolku.
    2. Sídlo Spolku je v Riegrově ulici, č. 128, 399 01 Milevsko
    3. Předmětem činnosti Spolku je popularizace jižních Čech prostřednictvím tvorby a vydávání neperiodických publikací, CD ROM a rozmnoženin o jižních Čechách jako celku nebo o jednotlivých oblastech jižních Čech, a to i prostřednictvím Internetu. Další náplní činnosti je pořádání přednášek, besed, zájezdů a podobných činností směřujících k seznámení s jižními Čechami, k jejich poznávání a k propagaci jihočeského regionu.

2. ORGÁNY SPOLKU

3. A. Valná hromada
    1. Vrcholným orgánem Spolku je valná hromada jeho členů.

2. Valná hromada rozhoduje:
      • o přijetí nových členů,
      • o vyškrtnutí člena dle bodu III.5,
      • o změně názvu spolku,
      • o zániku spolku.
      Valná hromada schvaluje:
      • výši členských příspěvků,
      • zprávu o hospodaření,
      • změnu stanov.
    3. Valná hromada je usnášeníschopná, je-li přítomna nadpoloviční většina čelnů spolku.
    4. Řádná zasedání valné hromady se konají nejméně jedenkrát za rok. v případě potřeby mohou členové výboru na žádost členů Spolku svolat mimořádnou valnou hromadu - o jejím programu, termínu a místu informují ostatní členy Spolku s alespoň 14 denním předstihem před termínem konání valné hromady.

B. Výbor
    1. Činnost Spolku řídí výbor, pověřený valnou hromadou.
    2. Výbor
      1. stanovuje:
        • plán činnosti spolku,
        • koncepci činnosti spolku,
      2. informuje o své činnosti valnou hromadu,
      3. navrhuje výši členských příspěvků,
      4. doporučuje přijetí nových členů.

4. ČLENSTVÍ VE SPOLKU, PRÁVA A POVINNOSTI ČLENŮ, ZÁNIK ČLENSTVÍ

1. Členem Spolku se může stát každý občan, který se hodlá podílet na činnosti Spolku.
    2. Členství vzniká na základě přihlášky souhlasem výboru a následným schválením valnou hromadou.
    3. Základními právy členů Spolku jsou práva:
      • zúčastnit se aktivit Spolku,
      • předkládat návrhy výboru a valné hromadě.
    4. Mezi základní povinnosti členů Spolku patří zejména:
      • dodržovat stanovy Spolku,
      • respektovat rozhodnutí výboru a valné hromady,
      • platit členské příspěvky ve stanovené výši a termínu.
    5. Členství ve Spolku zaniká:
      1. vystoupením člena,
      2. úmrtím člena,
      3. vyškrtnutím člena pro neplnění povinností,
      4. zánikem Spolku.

5. MAJETEK SPOLKU A ČLENSKÉ PŘÍSPĚVKY

1. Majetek Spolku tvoří hmotný majetek, pohledávky a jiná majetková práva.
    2. Zdroji příjmů Spolku jsou členské příspěvky, příjmy vyplývající z činnosti Spolku, dary, příspěvky a dotace fyzických a právnických osob a jiné příjmy.
    3. Majetek Spolku spravuje výbor.

6. HOSPODAŘENÍ SPOLKU

1. Spolek je nezávislým právním subjektem, svým jménem jedná, zavazuje se a nabývá práv.
    3. Majetek Spolku spravuje výbor.
    4. Za Spolek jednají členové výboru samostatně. Při uzavírání smluv a dohod je potřeba podpis předsedy nebo místopředsedy a dalšího člena výboru.
    5. Nakládání s finanční hotovostí Spolku:
      1. do částky 500,- Kč rozhoduje předseda samostatně,
      2. u částek nad 500,- Kč je zapotřebí podpis předsedy a dalšího člena výboru.
    6. K vedení pokladny je výborem pověřen hospodář.
    7. K zabezpečení bezhotovostního platebního styku se zřizuje bankovní účet. Dispoziční právo k tomuto účtu má předseda Spolku,místopředseda a výborem pověřený člen Spolku. K manipulaci s účtem je třeba podpis dvou z výše uvedených osob.
    8. Pro nakládání s finančními prostředky Spolku platí obecně závazné předpisy.

7. ZÁVĚREČNÁ USTANOVENÍ

1. Tyto stanovy je možné pozměnit (doplnit, rozšířit) pouze rozhodnutím valné hromady.
    2. Tyto stanovy byly přijaty a schváleny valnou hromadou konanou dne 3. ledna 2000 v Milevsku.